Az omega-3 zsírsavak felfedezésének története legalább annyira lenyűgöző, mint felhasználásuk és hatásuk. Az inuitokhoz, Grönland őslakosaihoz kötődik, akikről kiderült, hogy a szívbetegségek előfordulása más népekhez képest minimális volt. Táplálkozási szokásaikat megfigyelve a tudósok felfedezték, hogy az egészséges szív1 titka a halakban és az esszenciális zsírsavakban rejlik. Az omega-3 zsírsavaknak a szív- és érrendszerre gyakorolt jótékony hatásuk mellett számos más előnyük is van. Kulcstápanyagként hatnak a terhesség minden szakaszára, a baba fejlődésére, az anyatej minőségére, sőt még a mentális állapotra vagy a menstruáció előrehaladására is.
Tudta, hogy… egy nemrégiben végzett klinikai vizsgálat2 kimutatta, hogy az omega-3 kiegészítőket szedő nők másfélszer nagyobb eséllyel esnek teherbe, mint azok, akik nem szednek? A táplálékkiegészítés tehát egy további lehetőséget jelenthet a termékenység javítására.
Zsírok, amelyeket a szervezetünk szeret
Az omega-3 zsírsavak “egészséges zsíroknak” számítanak. Segítenek minden sejtnek a megfelelő működésben, energiát biztosítanak a szervezet számára, szabályozzák a gyulladásos folyamatokat, és elősegítik a szív, a szem, az agy és más élettani rendszerek egészségét3. Az omega-3 zsírsavak nélkülözhetetlen tápanyagok, amelyekre a szervezetnek szüksége van. Mivel saját maga nem tudja előállítani őket, bevitelük egyetlen lehetséges forrása az élelmiszerek és a táplálékkiegészítők. Az omega-3-nak három fő típusa létezik:
- Az ALA (alfa-linolénsav) az omega-3 leggyakoribb formája. A növényi alapú étrendben, különösen a zöld leveles zöldségekben, diófélékben és magvakban található.
- A DHA (dokozahexaénsav) a „tengeri omega-3“. A halakban és az algákban található. Felelős az agy és a szem fejlődéséért és működéséért. Támogatja a petefészkek petesejtraktárait, valamint a haj, a bőr és a köröm minőségét.
- Az EPA (eikozapentaénsav) szintén tengeri omega-3. Javítja a hangulatot, kiegyensúlyozza a hormonális egyensúlyhiányt, elnyomja a gyulladásos folyamatokat, és számos más funkciót is befolyásol a szervezetben. Tanulmányok azt is megállapították, hogy az EPA elégtelen mennyisége korlátozhatja a DHA átvitelét és felvételét a magzati sejtekbe.
Tudta, hogy… a DHA az emberi agy teljes tömegének akár 12%-át is kiteszi? Hiánya a gyermekeknél a kognitív fejlődés zavarával, felnőtteknél pedig a neurodegeneratív betegségek, például a Parkinson-kór és a szklerózis multiplex gyakoribb előfordulásával hozható összefüggésbe4.
Természetes segítség a terhességhez
Mint már említettük, az omega-3-ak fontos szerepet játszanak a sikeres fogantatásban, többek között azáltal, hogy szabályozzák a hormonokat, növelik a méh vérellátását, csökkentik a gyulladást a szervezetben és javítják az embrió beágyazódási képességét a méhbe. Ezenkívül az optimális omega-3 szintek bizonyítottan növelik a reproduktív élettartamot a 35 év feletti nőknél5.
Az omega-3-at tartalmazó étrend-kiegészítők szintén fontosak a férfiak termékenysége szempontjából. Tanulmányok szerint jelentősen javíthatják a spermiumok koncentrációját és mozgékonyságát6.
Tippünk: Ha javítani szeretné egészségét és a teherbeesés esélyeit, javasoljuk, hogy Ön és partnere növelje napi 1000 mg-ra az omega-3 bevitelt7.
Tudta, hogy… az egészséges omega-3 zsírsavak támogatják a fejlődő baba agyának és idegrendszerének kialakulását, ha Ön terhes lesz?
Terhesség, amilyennek lennie kell
Az esszenciális zsírsavak támogatják az agy fejlődését és a babasejtek növekedését. Különösen a terhesség harmadik trimeszterében, amikor a növekedés jelentősen felgyorsul. Az omega-3 zsírsavak pótlása az alacsony szintekkel rendelkező nőknek bizonyítottan fenntartja a terhesség normális hosszát is, ami a koraszülések alacsonyabb előfordulását eredményezi (ezek a magzati és csecsemő-egészségügyi problémák egyik fő okozói). Egy másik előny a preeklampszia (rossz méhlepényfejlődés) – a baba és az anya számára súlyos szövődmény – kockázatának csökkenése8. Az omega-3 szintek az agyműködéssel és a hangulattal is kapcsolatban állnak. Így befolyásolhatják a nő általános jólétét a terhesség alatt.
Legyen rendben a szülés után is
A kiegyensúlyozott omega-3 szint kritikus az anyatej tápanyagtartalma, az agyműködés, a mentális és hormonális egyensúly, valamint a szülés utáni általános felépülés szempontjából. A terhesség alatt sok nő esszenciális zsírsavraktára kimerül. A hiány gyakran súlyosbodik a következő terhességek során. A szülés utáni időszakban a szükséges omega-3 ellátás biztosítása jelentős egészségügyi előny a gyermek és az anya számára, a későbbi terhességek szempontjából is.
A legfontosabb okok az omega-3 szedésének folytatására
„Intelligens tej“
A gyermek agya a terhesség utolsó trimeszterében és a születést követő első két évben nő a leggyorsabban. Ezért rendkívül fontos, hogy egy nő szoptatás alatt omega-3 tartalmú étrend-kiegészítőket használjon. A tudósok egyetértenek abban, hogy az esszenciális zsírsavakban gazdag étrend növelheti a gyermek intelligenciáját9.
Szabaduljon meg a szülés utáni depressziótól
A magasabb omega-3 bevitel az olyan állapotok kezelésében is fontos, mint a szülés utáni depresszió10. Egy 2019-es kutatás11 arról számolt be, hogy az 5%-nál alacsonyabb omega-3 indexű újdonsült anyáknál ötször nagyobb valószínűséggel fordult elő depressziós epizód, mint a magasabb indexű anyáknál.
Tudta, hogy… az omega-3 csökkenti a PMS (premenstruációs szindróma) kellemetlen tüneteit és elnyomja a menstruációs fájdalmat?
Források:
1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18541598/
2. https://www.focusonreproduction.eu/article/News-in-Reproduction-Omega-3-supplementation
3. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/17290-omega-3-fatty-acids
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4772061/
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5624332/
6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29451828/
7. https://www.ccrmivf.com/blog/fertility-benefits-omega3-fatty-acids/
8. https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD003402.pub3/full
9. https://www.nutraingredients.com/Article/2013/08/16/Omega-3-rich-infant-formula-may-boost-later-intelligence-Study
10. https://cs.wikipedia.org/wiki/Poporodn%C3%AD_deprese
11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31003520/