A csecsemőtápszer kiválasztása nehéz lehet még a figyelmes szülők számára is. Az anyák gyakori kérdései a következők: Miért tartalmaznak az anyatejek maltodextrint? Mi az? A maltodextrin alkalmas csecsemők számára? Válaszoljunk együtt ezekre a kérdésekre.
Mi az a maltodextrin és hogyan nyerhető?
A maltodextrin egy komplex szénhidrát, amelyet kukorica-, búza- vagy burgonyakeményítőből hidrolízissel (a keményítő enzimatikus lebontásával) állítanak elő. Alkalmas szénhidrát a speciális táplálkozásban, például csecsemő-, sport- vagy klinikai táplálkozásban való felhasználásra. A kukoricakeményítőt leggyakrabban a csecsemőtáplálásban használják.
Szénhidrátok mint energiaforrás
A tápszer szénhidrátokat tartalmaz, amelyek a csecsemő táplálkozásának fontos részét képezik. A szénhidrátoknak a teljes energiabevitel 50-55%-át kell kitenniük.
Az anyatej-helyettesítő tápszerek előállítása során csak bizonyos, az anyatej-helyettesítő tápszerekre vonatkozó jogszabályok által engedélyezett szénhidrátok használhatók fel. Például a következő szénhidrátok adhatók az anyatej-helyettesítő tápszerekhez: laktóz, maltóz, maltodextrin, glükóz, glükózszirup.
A csecsemőtápszerekben leggyakrabban használt szénhidrát a laktóz (tejcukor). Vannak azonban olyan esetek, amikor a csecsemők laktózérzékenyek (leggyakrabban a csecsemő életének első 6 hónapjában). Ennek oka, hogy a laktózt lebontó laktáz enzim termelődése és kiválasztása késhet. Ez az enzimhiány gyakori az újszülötteknél, de általában átmeneti, és az emésztőrendszer érésével megszűnik. Ezekben az esetekben a maltodextrin alkalmasabbnak tekinthető a laktózérzékeny gyermekek számára.
Tudta, hogy…
…az anyatej-helyettesítő tápszer az egyik legszigorúbban szabályozott élelmiszer az Európai Unióban? A szigorú előírásokat, amelyeknek meg kell felelniük, rendszeresen ellenőrzik és frissítik. A Beggs, mint minden csecsemőtápszer, megfelel ezeknek a követelményeknek, és a Cseh Gyermekgyógyászati Társaság arany partnere is.
Mi a maltodextrin funkciója?
A maltodextrin lassabban szabadítja fel az energiát, mint a hagyományos cukrok, így hosszabb ideig telít.
A maltodextrin segít az élelmiszerek textúrájának javításában is, és javíthatja az italok egyéb összetevőinek oldhatóságát. Ezért javíthatja a csecsemőtej elkészítését is. A tej a maltodextrinnek köszönhetően nem csomósodik és sima állagú.
Tipp a figyelmes szülőktől
A bébi tej kiválasztásakor ne feledje, hogy minden baba más és más, és nem létezik olyan tápszer, amely mindenkinek megfelel. A legfontosabb, hogy a baba szeresse a tejet és boldog legyen. Kívánjuk, hogy Ön is megtalálja a megfelelő babatápszert a babájának.
Irodalmi hivatkozások:
1. Hofman DL, van Buul VJ, Brouns FJPH. Nutrition, Health, and Regulatory Aspects of Digestible Maltodextrins. Critical Reviews in Food Science and Nutrition Crit Rev Food Sci Nutr. 2016; 56(12):2091-100. doi: 10.1080/10408398.2014.940415.
2. EFSA Scientific Opinion on the essential composition of infant and follow-on formulae. EFSA Journal 2014.
3. Gregorio GV, Gonzales MLM, Dans LF, Martinez EG. Polymer-based oral rehydration solution for treating acute watery diarrhoea (Review) Cochrane Database of Systematic Reviews 2016; Issue 12. Art. No.: CD006519. DOI: 10.1002/14651858.CD006519.pub3.
4. Stubbs J, Ferres S, Horgan G. Energy density of foods: effects on energy intake. Crit Rev Food Sci Nutr. 2000;40(6):481-515. doi: 10.1080/10408690091189248.
5. da Silva, R.C. and Ferdaus, M.J., 2023. Technological Advances in Infant Formula Ingredients.
6. Az EU 2016/127 rendelete (2015. szeptember 25.) a 609/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az anyatej-helyettesítő és anyatej-kiegészítő tápszerekre alkalmazandó különleges összetételi és tájékoztatási követelmények tekintetében történő kiegészítéséről.