Tudatos szülői magatartás és annak előnyei
Most lassítson egy kicsit. Csukja be a szemét néhány másodpercre, és figyeljen arra, ami ebben a pillanatban történik, megértéssel és kíváncsisággal. Vegyen néhány mély lélegzetet. Vegye észre a gondolatokat, beleértve a benned lévő érzéseket is, és hagyja őket egy pillanatra áramolni. Nem is olyan nehéz, ugye?
A szülői tudatosság célja, hogy tudatosságot, figyelmet és kíváncsiságot vigyünk a gyermekünkkel való minden interakcióba. A mindfulness a multitasking és a robotpilótán alapuló reakciók ellentéte. Magában foglalja a meghallgatást és a megfontolt válaszokat.
A tudatos szülőnek lenni azt jelenti, hogy tudatosan összpontosítja a figyelmét arra, ami történik, és nem hagyja, hogy az érzelmei irányítsák. A mindfulness segít abban, hogy az itt és most“-ban legyünk. Kontrollt biztosít a reakciók és az ismétlődő gondolatminták felett. Segít megállni, tisztább képet kapni a helyzetről, és ügyesebben reagálni.“
12 előnye a mindfulness szülői magatartásnak
- Csökkenti a dühöt, a stresszt, a szorongást és a depresszió érzését.
- Segít kikapcsolni a "harcolj vagy menekülj“ reakciót
- Lehetővé teszi, hogy nyugodtabbnak érezzük magunkat és jobban kontrolláljuk saját érzelmeinket
- Kevesebb érzelmi energiát igényel, így a szülői munka kevésbé megterhelő.
- Segít a gyermekekkel való kommunikáció kialakításában és erősítésében
- Fejleszti az önszabályozást és az érzelmi rugalmasságot
- A gyermekek pozitív viselkedési mechanizmusainak modellezése
- Elnyomja a hiperaktivitás tüneteit
- Bizalmat és önbizalmat épít a szülő-gyermek kapcsolatba.
- Elősegíti a pozitív és szeretetteljes kommunikációt
- Javítja a család általános kényelmét
- Növeli a szülői elégedettséget
Hogyan váljunk aktív és figyelmes szülővé
Bár a szülői szerep jutalom és csodálatos pillanatokkal teli, stresszes és frusztráló is lehet. Minden nap számos olyan követelménnyel kell szembenéznie, amelyek fokozzák a stresszt és a figyelemelterelést. Így természetes, hogy mindez megzavarja a figyelmét, ami gyakran vezet olyan érzelmi reakciókhoz, mint a kiabálás, az agresszió, az impulzív viselkedés, a magadba zárkózás, később pedig a bűntudat vagy a bűnbánat. A mindfulness-szülői magatartás arról szól, hogy megtörjük ezt a körforgást azáltal, hogy tudatosítjuk ezeket a stresszes helyzeteket és kellemetlen érzelmeket, hogy megállíthassuk magunkat, mielőtt reagálnánk.
A tudatos szülői magatartás lényegében a jelenlétről és a megállásról szól. Arról szól, hogy eltávolodjunk a reaktivitástól, és képesek legyünk minden pillanatban átgondoltan reagálni, és segíteni a gyermekünket, hogy ugyanezt tegye.
A tudatosság bevezetése a szülői gyakorlatba nem jelenti azt, hogy az egész életét meg kell változtatnia. Csak megfelelően ki kell nyitni a szemünket. Vegyen észre mindent maga körül, hogyan érzi magát kívül és belül. Érezze a dolgokat minden érzékszervével – érintéssel, hallással, látással, szaglással és ízleléssel. Ne éljen a múltban, és ne tervezzen túlságosan intenzíven a jövőre. Éljen a jelen pillanatban, és keresse a jót mindenben, ami most történik önnel.
4 tipp a tudatosság gyakorlásához
Fogadjon
Lélegezzen
Érthetőség
Lassítson
Hogyan váljunk aktív és figyelmes szülővé
Hallgatás
Önszabályozás
Érzelmi tudatosság
Ítéletmentes elfogadás
Együttérzés
Mindful Parenting a mindennapi életben
Hogyan is néz ki a gyakorlatban a tudatos szülői magatartás? Meríts ihletet ezekből a példákból, amelyek befolyásolhatják a szülői kihívásokhoz való hozzáállást.
Mit tegyünk, ha a kicsi nem akar aludni?
Figyeljen a testére és a légzésére. Gondolatai elkalandozhatnak az összes korábbi éjszakára, amikor a kicsi ellenállt az alvásnak. Talán aggódik, hogy soha többé nem fog elaludni, és önnek soha nem lesz ideje magára. Az érzelmei hógolyószerűen felgyülemlenek. De lélegezzen be újra, majd lassan lélegezzen ki. Lélegezzen többször és mélyen, amíg le nem nyugszik. Teljesen magára van utalva. És most már Ön irányít.
Álljon meg, és értse meg az érzelmeit, amelyek normálisak. Dühösnek vagy frusztráltnak érzed magát? Ismerje el még ezt is anélkül, hogy elítélné magát. Ismét álljon meg, hogy megértse és elfogadja, hogy sok gyermeknek gondot okoz az éjszakai alvás, és hogy ez az éjszaka nem jelenti azt, hogy egész hátralévő életükben így kell lennie.
Mit tegyünk, ha egy angyal pajkos, mint a pokol
Nézzen körül. Még ha kínosnak is találja a baba viselkedését, vagy más negatív érzelmet vált ki belőle, maradjon a jelen pillanatban. Ahogy elkezdi befogadni a környezetét maga körül, valószínűleg rájön, hogy az üzletben rengeteg érdekes látnivaló van az idegenek mellett, akiknek a bámulása esetleg stresszeli (ne törődjön velük!). Lehet, hogy a gyermeke egy bizonyos játékot vagy édességet szeretne, vagy fáradt az egész napos vásárlás vagy az alváshiány miatt.
Mielőtt felkapja a kis morcosát, és elindul a boltból, próbálja meg kiszúrni, mi az oka. Fogadja el, hogy amikor a gyerekek nagyon akarnak valamit, vagy túlterheltek, akkor elszabadulhat a pokol. Fogadja el azt a tényt, hogy valószínűleg a saját nagy” érzelmeikkel küzdenek. Fogadja el azt is, hogy még ha idegenek csodálkozva néznek is önre, a gyermeke nem akarja zavarba hozni önt.
Mi a teendő, ha a pocak nem izlik
Amikor a baba újszülött korban van, hajlamos mohón nyelni a tejet. Kicsit később már kicsit másképp kezd viselkedni – nem hajlandó megenni azt a finom házi kosztot, amit készített neki. Érthető, hogy viselkedése meghatja Önt, és Ön azonnal reagálni akar.
Ehelyett vegyen egy mély lélegzetet, emlékeztesse magát arra, hogy ön kiváló szakács, és gondoljon arra, amit a gyermeke valószínűleg átél. Talán egy új íz vagy állag miatt aggódik. Talán emlékszik arra, hogy egy bizonyos színű étel elfogyasztása után rosszul érezte magát, és most minden ilyen színű ételt betegséggel társít. Vicces? Egy kis tapasztalatlan evőnek nem.
Mielőtt a kicsi helyébe képzeli magát, és együtt érez vele, próbálja meg kitalálni, mit érez és mire van szüksége valójában. Ennek megfelelően állítsa be az étkezési rendet. Etesse a babát zavaró tényezők nélkül, ösztönözze a assú evést, tegye szórakoztatóvá az evést. Bátorítsa arra, hogy figyeljen arra, mennyire van tele a pocakja. Amikor új étellel akarja megkínálni, győződjön meg róla, hogy az egész család az asztalnál van. Így nagyobb lesz a motivációja, hogy belemerüljön az új finomságba.
Mindful Eating
A tudatos étkezés a tudatos szülői magatartás szerves része. Pozitív szokás, amely a lassú evéssel, az egészségesebb választással, az ételek ízlelésével és amegállással kapcsolatos, amikor a test jelzi, hogy eleget evett. Ha ezt már kiskorától kezdve beleneveli gyermekébe, könnyen kialakulhat pozitív kapcsolata az étellel, és egészséges étkezési szokásokat sajátíthat el.
Család egy asztalnál
Megfelelő étkezés
Zavaró tényezők nélkül
Pocakos pajtás
Hasznos kommunikáció
Baby Led Weaning (BLW módszer)
20 rituálé
az érzelmi komfortérzet elősegítése a családban
A tudatos szülői magatartás odaadást és elkötelezettséget igényel. Szándékos cselekvést, amely összekapcsolja a család minden tagját. A tudatosabb szülővé válás első lépése az, hogy képes legyen kiválasztani azokat az értékeket, amelyek valóban fontosak a családja számára, és úgy élni, hogy ezeket az értékeket tükrözze a mindennapi életében. A családi rituálék felhasználhatók erre. A tudatos szülői magatartáshoz tartozó tudatos cselekedetek. Közös értelmet adnak a családjában folyó tevékenységeknek és értékeknek.
A családi rituálék fontos részét képezik a pozitív családi kultúra és az erős családi identitás megteremtésének. Közelebb hozzák egymáshoz az egyes családtagokat, és segítenek a közös élményekre és érdekekre épülő biztonságos kötelékek kialakításában. A rituálék segítenek a gyermeknek abban, hogy szükségét, fontosságát és szeretetét érezze. Megteremtik az összetartozás érzését, amely létfontosságú az identitása kialakulásához
A családi rituáléknak más előnyei is vannak
Nehéz átmenetek megkönnyítése
Az érzelmi szabályozás elősegítése
Értékekre nevelnek
Biztonságérzetet nyújt
Értelmet adnak az eseményeknek
Hogyan vezessük be a rituálékat a családunkba?
Ha bizonytalan abban, hogyan vezesse be saját családi rituáléit, próbálja meg megválaszolni az alábbi kérdéseket:
Az értékek kérdése
A kedvenc gyermekkori rituálék kérdése
Kérdés a jelenlegi családdal végzett kedvenc tevékenységekről
Inspiráció a családi rituálékhoz
Napi rituálék
Esti történet vagy mese
Éjszakai fény
Nyugtató fürdő
Titkos kézfogás
Családi vacsora
Esti séta
Nyolc másodperces ölelés
Reggeli összebújás
Linkek és megerősítések
Egyedi búcsúztató üdvözletek
Heti rituálék
Filmest
Az egész család játszik
Hétvégi reggeli
Sport az egész családnak
Tematikus ételek
Családi összejövetel
Főzési nap
Havi rituálék
Élménynap
Tábor a szobában
Takarítási küldetés
Éves rituálék
Hozzon létre rituálékat a születésnapok, évfordulók és ünnepek köré
Születésnap: Ha születésnapot ünnepelünk, minden családtag írhat egy levelet vagy üzenetet a születésnaposnak.
A kedvesség 25 napja: December első napjától karácsonyig 25 napos kihívást állíthat össze, hogy motiválja gyermekét a kedvességre és mások segítésére. Ez a rituálé fejleszti az érzelmi intelligenciát és a szociális kommunikációt.
Egyedi díszek: Készítsen saját családi díszeket, amelyeket különböző alkalmakra használhat. Ez fejleszti gyermeke kreativitását és kézügyességét.
Óév és Újév: Használja az Újévet az elmúlt év összegzésére. Gondolkodjanak el a boldog pillanatokon, a szomorú eseményeken, a győzelmeken, a veszteségeken, a mérföldköveken, a teljesített vagy nem teljesített célokon, és tűzzenek ki új célokat a családban. Írjanak le mindent, amin javítani szeretnének, hová szeretnének eljutni, mik a terveik stb.
Kempingezés a kertben: Állítson fel egy sátrat, készítsen házi készítésű finomságokat és kedvenc italait. Hívja meg a barátait, szervezzen játékokat és beszélgessenek.
Fotóalbum: Készítsen képeket gyermekéről. Készítsen fényképalbumot gyermekének. Jó móka lesz évekkel később átnézni, és látni, hogyan nőtt az évek során.